Aromamasáž | Masáže Pardubice

Aromamasáž

img179880104
 
Během aromamasáže se speciální, velmi jemnou technikou olejíčky postupně aplikují na pokožku celého těla, odkud se vstřebávají do organismu. Aromaterapie působí psychoterapeuticky. Všeobecně působí éterické oleje na naši tělesnou, emocionální i duševní složku. Mohou uklidňovat, stimulovat, harmonizovat, odstraňovat duševní a fyzické napětí i pomáhat k usnutí. Dlouhodobého účinku dosáhneme, když aplikujeme oleje na pokožku masáží. Zde můžeme skloubit hluboké fyziologické účinky masáže s psychologickým vlivem esenciálních olejů na mysl a emoce. Jde zcela jistě o nejpříjemnější metodu k obnovení zdraví a dobrého pocitu.
 
Preparáty příjemně voní, vyvolávají uvolňování endorfinu ("hormonu radosti a dobré pohody") a jsou terapeuticky zdravé. Celkové působení esence aktivuje náš imunitní systém. Vůně pronikají do našeho nitra, doplní či vyrovnají energii, která nebyla dobře rozložená a navodí vnitřní pohodu
 
Aromaterapeutická masáž je, jak už název napovídá, kombinace holistické masáže a aromatických olejů - esencí. Holistické léčení se zabývá spíše příčinami a prevencí než léčením symptomů. To znamená například, že ztuhlost šíje může ukazovat na neprůchodnost dráhy žlučníku (čínská medicína) a tak upozornit na nevyjádřený hněv. Masáž tedy přes uvolnění svalové tenze v šíji uvolní dráhu žlučníku a terapeut klientovi doporučí pracovat se svoji agresivitou. Vše se vším souvisí a naše tělo nám ukazuje, že někde vznikla disharmonie.
 
Základem AM je klasická masáž, která se věnuje především svalovému uvolnění a podpoře krevního oběhu. Většina terapeutů však kombinuje i jiné masážní techniky dle potřeb klienta. Například prvky shiatsu, reflexní masáže, baňkování, čínské masáže aj. Nedílnou součástí je pak antimigrenózní masáž hlavy. Spolu s dotekovými masážními technikami se používají i nedotykové energetické terapie, jako je čištění čaker a energetického těla, reiki, chelation aj.
Je důležité přijmout možnost, že tělesné symptomy indikují nerovnováhu v oblasti duševní, v našich emocích, vzorcích a návycích. Holistický přístup nás tedy učí přistupovat k našemu tělu jako k bytosti, která je propojením více úrovní existence a přijmout zodpovědnost za naše zdraví a život jako celek. Holistická masáž by stejně jako například jóga měla vést člověka k uvědomění, že je existencí nejen fyzickou, ale i duševní a tím otevřít dveře ke skutečnosti duchovní.
Esenciální oleje jsou, právě v případě aromaterapeutické masáže klíčem k léčení emoční části člověka. Pouhá vůně oleje může navodit pocit pohody a relaxace. Celý náš život je s vůněmi spojen. Často si pamatujeme jak voněla kuchyň naší babičky když jsme byli malí. Víme jak voní léto a jak náš partner. Vůně v nás vyvolávají pocity, které pak často spojujeme s příběhy. Esenciální oleje v nás mohou některé pocity nejen navodit, ale současně být i pomocníkem k léčbě těch, které bychom rádi ve své duši rozpustili. Deprese, úzkost, strach a podobně jsou pomocí masáže uvolňovány a esenciální oleje vytváří jemný nástroj jak pracovat sám se sebou, jak převzít zodpovědnost za to kdo jsem a nacházet tak vnitřní harmonii.
 
Esenciální oleje rozdělujeme do čtyř kategorií. Výtažky z rostlin, stromů, květů a plodů  (např. oblíbené citrusy). Extrakty se získávají různými postupy jako je destilace, lisování aj. Olej se do těla absorbuje kůží a inhalací. Vůně esenciálních olejů ovlivňuje centrální nervový systém a může tak napomáhat při nejrůznějších psychosomatických obtížích. Éterické oleje se míchají individuálně, dle potřeby klienta, do oleje základního (slunečnicový, z vinných hroznů apod.).
Aromaterapeutická masáž by vždy měla být masáží celého těla včetně krátké reflexní masáže chodidel a dlaní a terapeut sám by měl být připraven na individuální přístupy ke každému klientovi.
 
Esenciální oleje
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované výtažky rostlin, plodů, trav a stromů. Do těla se dostávají kůží nebo inhalací. Čichovými buňkami pronikají  do nervového systému, který tak mohou velmi pozitivně ovlivňovat. Účinky éterických olejů byly dobře známé již ve starém Egyptě a Číně kde se používaly současně s akupunkturou.
Každý terapeut používá určitý systém k volbě olejů pro své klienty. Nejkomplexnější je systém čakrový, který zahrnuje nejen oblast fyziologickou, ale i  psychicko-spirituální. To znamená, že po určení diagnózy je problém zařazen k dané čakře a jednotlivý výběr oleje je již na terapeutovi. Každá čakra má tedy více olejů k použití. Účinky se rovněž prolínají a praxe někdy ukáže velká překvapení. Energetické vibrace éterických olejů jsou jemnohmotné povahy a mají své vlastní příběhy. Proto je čakrový systém nejvhodnější. Pokud je nemoc projevena v těle, tedy poškozením nějakého orgánu je třeba téměř vždy kombinovat  s klasickou medicínou. Kvalita olejů je přímo úměrná jejich účinnosti. Při výběru olejů je dobré znát filozofii firmy která oleje distribuuje nebo vyrábí. Vždy je třeba vybrat  oleje 100% přírodní.
 
 
1.čakra - souvisí s přizemněním. Býti na této planetě "doma".Pospolitost lidstva. Většina lidí západní společnosti dnes žije v hlavě. Myšlení a intelekt se staly prioritami našeho společenství. Matka Země, tedy i feminní prvek a základní instinkty jsou potlačeny. Oleje vhodné k přizemnění jsou dřeviny jako modřín a cedr. Ženský prvek je ale vibračně nejvíce přítomen v mateřídoušce a geránii.
 
 
2.čakra - je symbolikou vztahů. Partnerských, přátelských, vztahů k penězům a sexu. Jsou k ní přiřazovány rozmnožovací orgány a ledviny. Ledviny jako párový orgán se vztahy souvisí nejvíce. V dnešní době je tento orgán velmi přetěžován neboť interakce vztahů je nepřetržitá. Vytváříme vztahy nejen mezilidské ale i virtuální. Na posílení dráhy ledvin je nejvhodnější jalovec. Ženské sexuální energie jsou stimulovány olejem ylang ylang, mužské santalem a pačulí.
 
3.čakra - je vibračně spojena s naší sebeúctou. Pokud ctíme sami sebe můžeme využít naši sílu k vytváření toho kdo jsme ve vnějším světě. Jistota je synonymem pro třetí čakru. V tělesné rovině souvisí s břišními orgány. Citrusy jako pomerančcitron jsou vhodné k posílení. Heřmánek, rozmarýn a kardamon 3čakru léčí.
 
 
4.čakra - vibrace Lásky. Ctíme sami sebe a měli bychom se mít rádi. Nejen to. Měli bychom se naučit prožitku, že Láska je v nás stále a že je to ta naše část Boha v nás. Překračujeme vibrace naše nižšího já a míříme k naší duchovní podstatě. Onemocnění srdce, cukrovka a i onemocnění plic souvisejí se 4. čakrou. Všechny růžové oleje čakru Srdce čistí - růže, růžové dřevo, palmarůžová. Produchovnění srdeční čakry podpořímejasmínem a neroli.
 
 
5.čakra - vyjadřujeme kdo jsme a uplatňujeme naši vůli. Začínáme si uvědomovat, že vedle vůle naší existuje i vůle vyšší. Učíme se přijímat. Učíme se pokoře a víře. Angíny, onemocnění hlasivek a jiné disharmonie v oblasti krku, zablokovaná krční páteř, bolesti hlavy to vše může souviset s krční čarou. Jemné vibrace levandule, eukalyptu nebo rozmarýnu jsou vhodné na léčení 5 čakry. Onemocnění štítné žlázy u žen (u mužů neobvyklé) představuje kolektivní zápas ženské energie o prosazení rovnováhy mezi mužským a ženským pólem na této planetě. K léčení štítné žlázy jsou vhodnější drahé kameny než esenciální oleje.
 
6.čakra a 7.čakra jsou jemná energetická centra jejichž funkcí je spíše rozvoj duchovních schopností člověka jako například ovládnutí mysli a schopnost meditace než zdraví našeho těla. Vhodné oleje k produchovnění těchto vyšších center jsou myrha, nard, jasmín a kadidlo.
 
 
Esenciální oleje mohou být velkými pomocníky na naší cestě k nám samým, k uvědomění že naše tělo nás vede k naší duši a dále pak k naší podstatě Božské.